Kami a Kegare

22. července 2017 v 14:39 | Misaki |  Japonsko

Kon'nichiwa,
Protože článek o náboženstvím Šintó měl docela úspěch, rozhodla jsem se sepsat pokračování..

- Ústředním prvkem kultu (určité pojetí vztahu člověka s bohem, které vede k velebení či uctívání něčeho, co symbolizuje boha) v náboženství Šintó jsou Kami = bohové. Síla těchto bohů nemá univerzální zdroj a jsou jí obdařeni jak klasičtí bohové, tak stromy, skály, prameny či nástroje jako nářadí či zbraně. Tato síla může být dána krásou, užitečností či pouze citem toho jež Kami uctívá.
- Některá Kami mají pouze lokální význam, jiná jsou zas uctívána po celém Japonsku.
- V původním podání Kami nemají žádnou podobu.
- Existuje také pojem náboženského tabu (=striktní sociální zákaz některé z lidských aktivit nebo sociálních zvyků označených za svaté a zakázané). Těmto věcem se říká Kegare a ti mají odpuzovat Kami.
- Kegare tedy znečištění se lze zbavit očistou či dočasným opuštěním společnosti, protože se může přenést na druhé.
- v Norito, modlitebních vyznání z roku 927 se mezi Kegare uvádějí věci jako výkaly, krev, smrt (s tímto se pojí úžasný japonský film Okuribito = Průvodce) a také oběti přírodních katastrof či lidé jež spáchali zločin proti společnosti.
- V pozdější době se Kegare staly i zločiny jako loupež či žhářství. V sexuální oblasti byl zapovězený jen incest a sodomie.
- Pojetí Kegare připomíná i mýtus o Izanagim a Izanami, božských manželích jež stvořili Japonské ostrovy.
- Ústředním prostředkem na očištění od Kegare byla především voda, dokonce se prováděl obřad velké očisty Óharae jež prováděl císař každý rok jako pokání za provinění Cumi (=hřích za vraždy, nemoci a přírodní katastrofy)
- Za nečistou bývá považována i žena kvůli svému spojení s krví. Přesto v před Jamatské (dřívější japonské provincie) společnosti existoval kult šamanek, jenž se postupem času přetransformoval do šintoistických kněžek zvaných Miko (= "chrámová dívka" - původně měly obstarávat kontakt mezi Kami a lidmi. Měly také šamanské síly a funkce. Dnes opakují rituální tance na ženských Kami pro potěšení božstev a návštěvníků chrámů, prodávají chrámové amulety a talismany a doprovázejí návštěvníky chrámů. Nosívají také svazek zvonků Suzu, kterými vykonávají rituální očistu.)

A toto je pro tento článek vše, další pokračování bude o svatyních.
Sayōnara
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myshelka Myshelka | E-mail | Web | 22. července 2017 v 21:22 | Reagovat

Jo to jsem často vídávala v anime :D, aspoň už vím co to znamená :D.

2 Andey Andey | Web | 29. července 2017 v 11:20 | Reagovat

Zajímavý. Tohle jsem vůbec nevěděla, tak jsem se něco přiučila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama