Beyond: Two souls

25. srpna 2017 v 1:27 | Misaki |  Hry

Kon'nichiwa,
Mám tu další článek z mé herní rubriky. Tentokrát vám chci představit jednu z mých nejoblíbenějších her Beyond: Two souls, ačkoli to není tak úplně hra, je to spíše takový film, který se dá hrát, neboť co se týká gameplaye, v této hře se moc nevyřádíte. I přes to je to díky svému, podle mě, emociálnímu příběhu velmi povedený interaktivní film.
Videohra byla vydána v roce 2013 na konzole Playstation 3 týmem vývojářů z Quantic Dream. Žánrem se řadí mezi akční a adventury. Zajímavé je, že všechny postavy ze hry "hrají" skuteční američtí herci. Mezi hlavní patří herečka Ellen Page a herec Willem Dafoe. Herci si celou hru odehráli a tvůrci hry snímali jejich mimiku těla, aby vznikl jejich co nejrealičtější obraz. Poté postavy samozřejmě i dabovali. Je nutno dodat, že tato videohra nabízí opravdu dokonalou grafiku, které se vyrovná jen opravdu málo her.


Příběh vás provede životem mladé Jodie, od jejich osmi let až po dospělost. Jodie není jako ostatní dívky má totiž pro ostatní neviditelného kamaráda Aidena, díky kterému oplývá schopnostmi jako telekineze, dokáže z mrtvých lidí i věcí dostat jejich poslední vzpomínku a další..Díky Aidenu ji zkoumají dva vědci, dostane se k CIA, u které podstoupí jejich výcvik. To však není to jediné, co Jodie zažije. Postupně se dozvídáme, čím vším si musela, ať už jako malá tak i dospělá, projít a že to rozhodně nikdy nebyla procházka růžovou zahradou.
V této videohře neexistuje žádný game over. Co se týče gameplay ve většině času si vystačíte s dvouma páčkama. Mně osobně se nejvíce líbí, že je ve hře velké množství rozhodnutí, které ke konci ovlivňují celou hru. Hra je rozdělena do několika kapitol, které nehrajete chronologicky po sobě, tudíž hra často servíruje náladou zcela protichůdné epizody. Kupříkladu jedna ze scén se věnuje výcviku CIA, další se odehrává na narozeninové párty, jiná nachází Jodie mezi bezdomovci na ulici a následně nás může hra zavést do jejího raného dětství.Na konci každé kapitoli můžete vidět všechny své rozhodnutí a také procento hráčů, kteří se rozhodli stejně.


**Celý příběh hry**
/!Spoilery!/
Osmiletá Jodie Holmes, která žije s náhradními rodiči (Philliph a Susan) na vojenské základně, se již od raného dětství chová jinak než normální děti. Má totiž (pro ostatní) neviditelného imaginárního kamaráda jménem Aiden, který může hýbat předměty, vstupovat do mysli, či vyvolávat telepatii. Není tedy divu, že okolí včetně rodiny ji považuje za prokletou čarodějnici. Po jednom z incidentů, kdy Aiden málem zabil cizí dítě, se náhradní rodiče psychicky zhroutili a Jodie si do péče bere vědec Nathan Dawkins z DPA (Department of Paranormal Activity - Ústav pro zkoumání paranormálních jevů). Časem se malá Jodie učí s Aidnem pracovat a kontrolovat ho.
Když se Nathan jedné noci dozví, že jeho manželka a dcera byly zabity při autonehodě, Jodie ve snaze potěšit ho zjistí, že může prostřednictvím sebe a Aidna zajistit krátký kontakt se zesnulými. Jodie se tak dostává do výzkumného programu, ve kterém DPA zjišťuje její, resp. Aidnovy schopnosti a po čase se dostává i na svoji první misi pro CIA.
Nathan se totiž dozvídá, že portál, přes který se CIA snaží spojit se Světem Mrtvých, tzv. Infraworld, je neovladatelný a v okolí portálu se dějí neskutečné věci, které jsou příčinou úmrtí desítek zaměstnanců. Jodie se podaří kondenzátor pohánějící portál, ve hře nazývaný Rift, zničit. Poté, co se dostane z budovy, varuje Nathana, aby zabránil výstavbě dalších podobných portálů a nenechal zemřít další lidi.
To vede CIA ke snaze získat Jodie na svou stranu, aby nedělala problémy. Setkává se tedy s agentem Ryanem Claytonem, který ji nedobrovolně odvádí na několikatýdenní výcvik, kde se Jodie i Aiden učí spolu bojovat a dostávat se přes překážky. Po výcviku se dostává na první opravdové mise, kde je často s Rayenem, se kterým může díky interaktivnosti hry budovat vztah.
O něco později je nasazena na sólovou misi v Somálsku, kdy má zavraždit, jak jí nadřízení řekli, nebezpečného vůdce Somálců. Při jeho hledání Jodie narazí na malého chlapce jménem Salim, který má vážně zraněnou nohu. Prostřednictvím Aidna mu nohu vyléčí a snaží se ho dostat do bezpečí. Když se rozdělí a Jodie konečně nalezne svůj cíl, zabíjí muže, o kterém byla informována, a skupinu jeho přívrženců. Po splnění úkolu, když se snaží dostat do bezpečí, je však postřelena a ocitá se na střeše jednoho domu, na který se snaží dostat dav zuřících Somálců. Naštěstí Ryan doráží včas s vrtulníky a dostává Jodie do bezpečí. Mise v Somálsku pro ni končí a spolu s Ryanem odlétají do USA. Cestou, při sledování zpráv, se však dozvídá šokující zprávu. Muž, kterého zabila, nebyl jen tak ledajaký vůdce, ale nový prezident. Jodie plná vzteku vyčítá Ryanovi, že jí spolu s ostatními lhali, a vyskakuje z vrtulníku (Aiden ji samozřejmě dokáže ochránit před pádem).
Čeká ji dlouhá cesta po Spojených Státech, kdy musí několikrát bojovat s příslušníky CIA, kteří ji mají za zrádce. Na nějakou dobu se ocitá mezi skupinou bezdomovců, kterým díky svým schopnostem alespoň trochu pomáhá k lepšímu životu. Příslušnici skupiny jménem Tuesday dokonce pomáhá odrodit malou holčičku jménem Zoey. Když se usadí v nevyužívaných prostorách, stanou se obětí žhářů, kteří budovu vypálí a Jodie brutálně zmlátí. Probouzí se v nemocnici, kde ji zrovna hledají agenti CIA. Nezbývá jí tedy nic jiného, než vyskočit oknem a opět putovat dál. Dojde až do oblasti, kde žijí potomci Indiánů jménem Navajo. U jedné rodiny, jejichž stavení potká, se zastavuje a dostává ubytování a stravu odměnou za pomoc. Rodina si s sebou však nese podivné tajemství, které se Jodie podaří zjistit. Kdysi totiž příslušníci Navajů dokázali otevřít portál - Infraworld, přes který se na svět dostalo krvežíznivé monstrum, které každou noc okupuje jejich dům. Za pomoci nejstarší zde žijící ženy se jí podaří portál otevřít znovu a dostat monstrum zpět. Bohužel to stojí dva příslušníky této rodiny život.
Jodie se vydává zpět k místům, kde vyrůstala, a kontaktuje Cola Freemanem, svého přítele a vědce z DPA, aby pro ni zjistil jméno a adresu její skutečné matky. Cole se nad Jodie slituje a nejen že jí její jméno zjistí, ale doprovází ji až do psychiatrické léčebny, kde se její matka nachází. Zde ji však zajmou příslušníci CIA, kteří o jejím posledním pohybu věděli. Dostává se do centra Central Intelligence Agency, kde ji opět čekají nesnadné úkoly. Dostává se do Číny, kde má za úkol zničit další portál do Světa Mrtvých. Poté, co se dostanou do spárů nelítostných čínských vojáků, se jim přece jen za pomoci Aidna podaří portál zničit a včas se dostat pryč ze základny, která se ukrývá hluboko pod vodou.
Po návratu do USA se dozvídá o plánu Nathana, který sestrojil vlastní přístroj na získávání kontaktu s mrtvými. Stále se totiž ještě nesmířil se ztrátou své manželky a dcery, které chce za každou cenu dostat zpět. Jeho plán je však natolik ukvapený a neobjektivní, že se kromě jeho rodiny dostávají zpět na svět i další mrtví a Jodie spolu s Ryanem a Colem musí zničit poslední portál skrývající se pod budovou CIA. Než se dostanou k ovládacímu panelu, Cole je vážně zraněn a Jodie s Ryanem musí pokračovat sami. Cestou ještě potkávají Nathana, který se následně zastřelí a šťastně odchází s rodinou do Světa Mrtvých.

Zde nastává první důležité rozhodování pro hráče. Může si vybrat, kam se s Jodie vydat. První možnost je odejít do Světa Mrtvých a setkat se nejen se zesnulými přáteli, ale dokonce i s Aidnem, o kterém Jodie zjišťuje, že je její bratr. Při tomto výběru je následující filmový záběr konečný. Druhou možností je vrátit se zpět odkud přišla a zůstat naživu. Při této možnosti Jodie odchází z dohledu CIA a na několik dní se usazuje v horské chatě. Následuje finální výběr - zda chce Jodie zůstat sama nebo žít s někým jiným. Na výběr máte celkem čtyři možnosti: sama, s Ryanem, Zoey nebo Jayem (jeden z Navajů).
**Konec**

Za mě je hra velice povedená a rozhodně doporučuji, ačkoli, jak jsem již psala co se týče gameplay, si moc neužijete, si jí zahrát. Její příběh mě ihned vtáhnul, celou dobu až do konce jsem byla napnutá nedočkavostí, jak hra skončí a jak se vše vysvětlí. Doslova jsem hltala každou kapitolu. Dvakrát mi dokonce ukápla slzička, protože, jak víte, jsem strašná citlivka. Naposledy jsem vás seznamovala se hrou Life is strange a musím říct, že si nedokážu vybrat jaká z těchto her je lepší, to jen aby si ti, kteří Life is strange hráli, dokázali představit, jak dobrá tahle hra je, tedy spíš jak dobrý je její příběh.
No a to je z tohoto článku vše. Určitě mi napište do komentářů, zda jste tuto hru taky hráli a váš názor a pokud jste ji nehráli, můžete mi napsat jestli vás zaujala nebo ne.
Sayōnara

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nauesin Nauesin | Web | 25. srpna 2017 v 12:42 | Reagovat

Když jsi napsala, že ji "hrají" opravdoví herci, hned jsem si vzpomněla na Until Dawn bůh ví proč. :D
Docela mě štve, že je to jen na PS, asi budu muset najít nějaký gameplay na youtube...

2 Misaki Misaki | Web | 25. srpna 2017 v 15:02 | Reagovat

[1]: Ohledně toho PS mě to taky štvalo, sama jsem to musela hrát u kámoše. Jestli budeš hledat gameplaye tak doporučuji od Agraeluse :D.

3 Tonda Tonda | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 16:31 | Reagovat

Protože nemám PS (a bohužel ani dobrý počítač) jsem sledoval gameplay téhle hry na Youtube. Velice mě to oslovilo, příběh, grafika... Kdybych se měl rozhodovat mezi tímhle a LiS, tak bych si pravděpodobně vybral Life is Strange, protože to pro mě byl doopravdy nezapomenutelný zážitek a ten konec (oba, ale hlavně ten delší) mě naprosto rozsekal. :D

4 Orida Orida | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 0:47 | Reagovat

Hrala som od nich Heavy rain a bol to masaker, do žánru interactive movie som sa zamilovala a na Beyond si robím už dlho zálusk. Takže som s dovolením preskočila spoilery :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama